Химически факултет - Софийски университет "Св. Климент Охридски"
 

Специалност: ИНЖЕНЕРНА ХИМИЯ И СЪВРЕМЕННИ МАТЕРИАЛИ (с частично обучение на английски език)
Образователно- квалификационна степен: БАКАЛАВЪР
Професионално направление: Химически науки
Форма на обучение: Редовно
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)



  • Квалификационна характеристика

  • Учебен план

  • Начин на завършване на специалността

  • Избираеми дисциплини

  • Разпределение на часовете по видове занятия

  • Методи на контрол




  • Квалификационна характеристика:

    Завършилите специалността придобиват специфични знания и умения за:
    • извършване на материални и енергийни баланси,
    • анализ и контрол на основни химични процеси,
    • синтез и охарактеризиране свойствата на материали,
    • формулиране и охарактеризиране на сложни по структура и състав химически продукти.

    Завършилите тази специалност могат да:

    • продължат обучението си в магистърски програми;
    • да работят в държавни и фирмени научно-изследователски институти, висши училища, производствени предприятия;
    • да развият собствен бизнес в областта на синтеза и обработката на:
    • нови материали (полимерни, метални, керамични и композитни материали)
      • чисти и свръхчисти вещества
      • формулиране на багрила
      • лекарствени вещества
      • хранителни продукти.

    Учебен план:

      1. Висша математика І ч. (ЛААГ)
    I 6 45+30+0 I
      2. Висша математика ІІ ч. (МА)
    I 6 45+30+0 I
      3. Обща физика 1 (Мех, Електр.)
    I 8 45+15+45 I
      4. Обща химия
    I 7 45+0+45 I
      5. Английски език
    I 2 0+0+30 I (т.о.)
      6. Спорт*
    I 1 0+0+30 I (т.о.)
      7. Висша математика ІІІ ч. (ММХ)
    II 5 30+30+0 II
      8. Обща физика II ч. (ЕМ, Оптика)
    II 7 30+15+45 II
      9. Информатика, компютри. Cтатистика
    II 8 30+15+60 II
    10. Неорганична химия
    II 7 45+0+45 II
    11. Аналитична химия
    II, III 3+8 60+0+75 II (т.о.), III
    12. Механика на непрекъснатите среди и реология
    III 7 45+30+15 III
    13. Инженерна графика
    III 1 0+0+15 III (т.о.)
    14. Строеж на веществото
    III 4 45+0+15 III
    15. Физикохимия
    III, IV 6+7 90+0+75 III (т.о.), IV
    16. Органична химия 1 ч.
    IV 7 45+0+45 IV
    17. Преносни явления
    III, IV 4+4 60+30+30 III (т.о.), IV
    18. Основи на материалознанието
    IV 7 45+0+45 IV
    19. Приложна термодинамика
    IV 5 45+0+30 IV
    20. Органична химия 2 ч.
    V 7 45+0+45 V
    21. Инструментални методи в химията 1
    V 7 60+0+30 V
    22. Дисперсни системи
    V 5 45+0+15 V (т.о.)
    23. Приложна електрохимия
    V 5 30+0+30 V
    24. Химична кинетика
    V 6 45+15+15 V
    25. Инструментални методи в химията 2
    VI 7 60+0+30 VI
    26. Химични технологии
    VI 9 75+0+45 VI
    27. Процеси и апарати
    VI 6 45+0+45 VI
    28. Инструментални методи в материалознанието
    VI 4 30+0+30 VI
    29. Високомолекулни съединения
    VII 6 45+0+30 VII
    30. І Избираем курс 1 гр.**
    VII 4 30+0+30 VII
    31. ІI Избираем курс 1 гр.**
    VII 4 30+0+30 VII
    32. ІII Избираем курс 1 гр.**
    VII 4 30+0+30 VII
    33. ІV Избираем курс 1 гр.**
    VIII 4 30+0+30 VIII
    34. V Избираем курс 1 гр.**
    VIII 4 30+0+30 VIII
    35. VI Избираем курс 1 гр.**
    VIII 4 30+0+30 VIII
    36. VІI Избираем курс 2 гр.***
    VII 4 30+0+30 VII (т.о.)
    37. VІII Избираем курс 2 гр.*** VII 4 30+0+30 VII (т.о.)
    38. IX Избираем курс 2 гр.***
    VIII 4 30+0+30 VIII (т.о.)
          Английски език (факултативен курс) II-VIII по 3 по 0+0+60 II-VIII (т.о.)
          Спорт (факултативен курс) II-VIII по 1 по 0+0+30 II-VIII (т.о.)
         Устна и писмена научна комуникация (факултативен курс) V-VIII 3 30+0+15 V-VIII (т.о.)
         Научна етика (факултативен курс) V-VIII 2 30+0+0 V-VIII (т.о.)
     

    *Часовете по спорт не са включени в седмичната натовареност на студентите.

    **Избираем курс 1 гр.: от І до VI – всеки студент избира 6 от предлаганите избираеми дисциплини от I група и те стават задължителни (вж. приложения списък).

    ***Избираем курс 2 гр.: от VІI до IХ - всеки студент избира 3 от предлаганите избираеми дисциплини от I или II група и те стават задължителни (вж. приложения списък).

    Бележка: Всички избираеми дисциплини от I и II група са с хорариум 30/0/30 и са по 4 кредита.



    Практики:

    Учебно-научна практика
    VII
    4
    0+0+75
    VII (то)
     Учебно-производствена практика
    VI
    4
    0+0+140 (4 седмици)
    VI (то)
     Преддипломен стаж  VIII

     4

    0+0+150

     


    ЗАВЪРШВАНЕ НА СПЕЦИАЛНОСТТА:

    Бакалавърска теза - 10 кредита (включени в броя кредити за VIII семестър).
    Първа държавна сесия: юли
    Втора държавна сесия: септември



    ИЗБИРАЕМИ ДИСЦИПЛИНИ:

    Студентите трябва да изберат минимум 9 курса, от които минимум 6 курса от 1 група (3 в 7 сем. и 3 в 8 сем.), а останалите 3 курса (2 в 7 сем. и 1 в 8 сем.) могат да бъдат избирани от двете групи.
    Всички избираеми дисциплини са с хорариум 30/0/30 и са по 4 кредита
      ИЗБИРАЕМИ ДИСЦИПЛИНИ – I  ГРУПА
      1. Компютърно моделиране на химични процеси – 7 сем.
      2. Разделителни процеси в дисперсни системи – 7 сем.
      3. Полимерни материали – 7 сем.
      4. Метали и сплави – 7 сем.
      5. Динамика и контрол на процесите – 8 сем.
      6. Устойчиво развитие и екология – 8 сем.
      7. Керамични материали – 8 сем.
      8. Наноструктурирани материали – 8 сем.
      9. Биоматериали – 8 сем.
      10. Молекулно моделиране на материали – 8 сем.
       
      ИЗБИРАЕМИ ДИСЦИПЛИНИ – II  ГРУПА
       (списъкът ще бъде актуализиран периодично с възможност за включване на нови курсове или отпадане на някой от изброените по-долу курсове)
      1.  Моделиране и оптимизиране на химични процеси.
      2. Съвременни химични реактори.
      3. Биореактори и биотехнологии.
      4. Химия на околната среда.
      5. Зелена химия.
      6. Физика на твърдото тяло.
      7. Микроструктура на твърди вещества и материали.
      8. Специални полимери във “високите” технологии.
      9. Компютърна химия на полимерите.
      10. Молекулен дизайн.
      11. Органични продукти в съвременните авангардни технологии.
      12. Компютърно моделиране на хетерогенни реакции и фазови превръщания.
      13. Стохастични методи в естествените науки.
      14. Симетрия на молекулите и кристалите.
      15. Физикохимия на повърхностите.Вещества с висока чистота.
      16. Неорганичен синтез.
      17. Статистическа химическа термодинамика.
      18. Неравновесна термодинамика.
      19. Фотохимия.
      20. Обща електротехника и електроника.
      21. Материали за ядрената енергетика.
      22. Рентгенофлуоресцентен анализ.
      23. Мьосбауерова спектроскопия.
      24. Микроикономика и фирмено управление.
      25. Философия на науката.


    РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ЧАСОВЕТЕ ПО ВИДОВЕ ЗАНЯТИЯ:

    Часове

    1500

    210

    1200

    215

    2910 / 3125

    Предмети

    38

    0

    38

    2

    40




    МЕТОДИ НА КОНТРОЛ:

    Изпит 31
    Текущa оценкa 12
    Брой ECTS- кредити 240



    Предишна страница
     
    Начало на страницата
    Следваща страница